تبلیغات
وینگ چون (ووتائو) - مشت های زنجیره ای
https://www.facebook.com/moshtewingchunAdmin Logo
themebox Logo
نویسنده :محمد قدس گلشن
تاریخ:شنبه 3 خرداد 1393-01:28 ب.ظ

مشت های زنجیره ای

سؤال: وینگ چون بر چه مبنایی پایه گذاری شده؟
پاسخ: دانش و ریاضیات
 

خیلی از وینگ چون کاران در مورد علمی بودن هنرشان تبلیغ میکنند، امّا در واقع آنها فقط حرکات سیستم را بدون فهم کامل علمی که عقبه آنهاست را آموزش می
بیآیید به مفاهیم ابتدایی فیزیک مانند انرژی و نیرو نگاهی بیاندازیم. بسیاری از وینگ چون کاران می‎گویند که وینگ چون توسط دو زن ساخته شده بویژه برای اینکه نتیجه بگیرند افراد ضعیف می‎توانند قویتر از خود را شکست دهند. بنابراین آنها بحث می‏کنند که نباید شما از قدرت بدنی استفاده کنید، نباید تمرینات کششی، بدن سازی یا هر نوع تمرینات انفجاری انجام دهید.
البته این افراد هرگز مبارزه نمی‎کنند؛ اما آنها هنوز سعی میکنند بگویند شما چگونه حرکات را انجام دهید، حرکاتی که حتی خودشان آنها را تمرین نمیکنند. شخصاً، ترجیح میدهم ماهیچه‎ها را در هنگام استفاده برای مشتهای سخت کاراته ببینم تا ماهیچه‎های فک این افراد را که خیلی حرف میزنند ولی در واقع هیچ چیزی نفهمیدند. 
شما به حداقلی از نیرو برای مبارزه احتیاج دارید، این اصول ابتدایی فیزیک است. به طور مثال، برای صحیح گرفتن یک بنگ سائو یا تان سائو در جای خودش شما به یک مقدار معینی از ماهیچه برای ثابت نگه داشتن دستان خود نیاز دارید.
علاوه بر این، مردم همیشه هنگام تمرین وینگ چون فراموش می‎کنند در دنیای واقعی عصبانیت در پست حرکات و حملات وجود دارد. تمرین تکنیکها بدون این درک میتواند باعث جدایی از واقعیت شده هر چند حرکات بسیار ماهرانه بنظر برسد.
عصبانیت همه چیز را تغییر می‎دهد. عصبانیت باعث انفجاری شدن، بی‎رحمی و ایجاد نیرو فزاینده میشود. پس اگر حرکات شما نتواند با سطحی از فشردگی و حمله‎ای که واقعیت ارائه میکند معامله کند، پس دفاع شما از بین خواهد رفت. ولی باز هم افراد به غلط بیان میکند که شما نیازی به ماهیچه ندارید تا وینگ چون کار کنید.

شما یک ساختار عضلانی را برای تکرارهای حرکتی و شدید آماده می‎نمایید. این بدین معناست که همینکه شما حرکات پایه خاص را فرا گرفتید سپس بایستی آنها را به سختی تمرین کنید. اگر به سختی تمرین نکنید پس توقع دارید نیروی محرکه لازم را بدست بیآورید؟ اگر مثلاً نیرویی در عضله سه سر(triceps) شما نباشد، قدرت کافی برای یک مشت بوجود خواهد آمد؟ اگر نیرویی در عضله سر شانه (deltoids) شما نباشد چگونه در حالی که تحت فشار استرس هستید بونگ سائویتان را برای یک زمان طولانی بالا نگه می‎دارید؟

عضله سه سر (Triceps)


عضله سر شانه (deltoids) 
بسیاری از وینگ چون کاران این هنر زیبا را گرفته و سعی کردند آن را شبیه تای چی نشان دهند، بکلی عاری از نیرو. امّا اگر راستش را بخواهید، من یک تای چی خوب را به وینگ چونی که بدین روش باشد ترجیح می‎دهم، چراکه حداقل تای چی برای خودش صادقانه عمل می‎کند.
بعد از اینها حجم تنفس به میان می‎آید. هرگز یک مبارزه خیابانی دیده‎اید؟
اگر شما بایستی مبارزه کنید پس قبل از آن شما خواهید ترسید، ضربان قلب شما بالا می‎رود بنابراین شما شروع به استفاده سریعتر اکسیژن می‎کنید و قبل از اینکه شروع به رد و بدل کردن مشت کنید از نفس می‏‎افتید. بیاید فرض کنیم شما نتوانید حریفتان را بلافاصله شکست دهید و مبارزه بیشتر از 30 ثانیه طول بکشد؟ چند نفر از مردم میتوانند واقعاً بیشتر از 30 ثانیه با انرژی و ثبات مبارزه کنند؟ حتی اگر شما بتوانید در یک مبارزه بیشتر از این زمان هم ایستادگی کنید هنوز نیاز دارید تا بتوانید با تحت فشار بودن، با حملات از زوایای غیر عادی و سطوح بالای پرخاشگری روبرو شوید.
چه اتفاقی می‎افتد؟ شما خسته می‎شوید و نفس کشیدن برایتان سختتر خواهد شد. در نتیجه شما سفت می‎شوید که بدین معناست شما شکست می‎خورید چراکه اگر دفاع شما بیش از حد سفت باشد شما ضربه خواهید خورد. برعکس اگر عضلات شما به اندازه کافی ساخته نشده باشند و دفاع شما بیش از حد نرم باشد زیر حملات له خواهید شد. 
بعلاوه شما زمانی برای فکر کردن ندارید و تمام مدت باید سعی کنید و به یک هدف متحرک مشت بزنید. از این گذشته بدون داشتن تمرینات سخت اگر ضربه‎ای بشما زده شود، خواهید ترسید و تسلط خود بر وضعیت را از دست داده و بنابراین ترس بیشتری به شما منتقل خواهد شد. فکر میکنید چه اتفاقی برایتان خواهد افتاد؟ اگر حجم تنفسی ضعیفی داشته باشید، چطور توقع دارید یک دقیقه کامل دوام بیاورید اگر مبارزه خیلی جدی شود؟
در مورد انعطاف پذیری هم همین است. اگر شما سعی کنید به یک نفر لگد بزنید و تاندون‎ها و عضلاتتان خیلی کوتاه باشد شما نمی توانید تمام انرژی و نیرویتان را به حریفتان منتقل کنید چراکه پای شما در مقابل خود جلوگیری می‎کند. حرکات کششی برای اجرای تکنیکها و برای انتقال مؤثر انرژی به حریف بسیار مهم است. بنابراین تمام وینگ چون کارانی که می‎گویید"اوه، ما کششی کار نمی‎کنیم،طناب نمی‎زنیم" چطوری توقع دارید نیروی کافی که برای ضربه زدن و خروج حریف لازم است تا در مبارزه پیروز شوید تولید شود.

مشت ذنجیره‎ای وینگ چون 
یکی از تکنیکهایی که مخصوص وینگ چون هست، مشت ذنجیره‎‏ای می‎باشد. این تکنیک آتش پشت سر هم برای این طراحی شده تا حریف را دستپاچه کند و حریف را با پرتاب مشتهای ادامه‎دار بر روی خط مرکزی شکست دهد.
در واقعیت، حمله کننده با وزن بدن پشت هر مشت به پیش می‎رود. 
مشکلی که بیشتر افراد دارند این است که آنها مشکل شخصی دارند و نمی‎خواهند کار سخت را انجام دهند. یادمان باشد اولین قدم در بودیسم رنج کشیدن است و وینگ چون همینطور، شما باید رنج بکشید تا بدنتان را آماده کنید. شما برای اینکه تبدیل به یک مبارز خوب شوید بایستی هر روز رنج بکشید، تمرینات، افزایش حجم تنفسی، هماهنگی، حرکات ترکیبی و... را انجام دهید. باید خود را آماده کنید و باید به تعادل برسید.
سیستم وینگ چون کامل هست، اما مانند یک راننده بزرگ شما باید سخت تمرین کنید تا ماشین را بکار بگیرید و تمام چیزی را که می‎توانید از آن دریافت کنید. این یعنی شما بایستی بدن خود هنگام تمرین تحت شدیدترین استرس‎ها قرار دهید. همچنین باید تمام چیزهایی که فرا می‎گیرید تحت آزمونهای شدید قرار دهید. نهایتاً شما باید قادر باشید آن قدر محکم به حریفتان ضربه بزنید که دیگر او بلند نشده و دوباره به طرف شما بیاید.
این تنها راهی است که بتوانید به سطح مطلوب برسید. من دوست دارم درسهای خود را سرگرم کنند برگزار کنم اما من از شاگردانم می‏خواهم وقتی که باید، جدی باشند. اگر سخت تمرین نکید و هر کس شما را بزند این مشکل وینگ چون نیست، مشکل شماست. اگر بجای بدنتان عضلات گونه و لبتان را تمرین دهید (حرف بزنید)، شما حافظه عضلانی لازم برای مبارزه را بدست نمی‎آورید و مطمئناً خواهید باخت. چه چیز دیگری توقع دارید اتفاق بی‎افتد؟
مسئولیت این وضعیت رایج با مربیان است. آنها نگران هستند که اگر شاگردانشان بتوانند آنها را لمس کنند (یک ضربه به آنها وارد کنند)، بنابراین آنها احترام خود را از دست خواهند داد. این تا یک حدی صحیح است، اما بجای اینکه آنها تمرینات سخت‎تر کنند، از تاکتیکهایی مانند گفتن "این از ادب خارج که یک سی‎فو را لمس کرد" یا در یک سرعت آرام تمرین می‎کنند و در مورد تکنیکهای افراد پشت سر هم نظر می‎دهند بجای اینکه خودشان تمرینات انفجاری و ماهرانه انجام دهند.
این بدین معناست ما برای تصویر جهانی وینگ چون مبارزه میکنیم. هیچکس برای این افراد خود مدعی استادی احترامی قائل نیست و راستش را بخواهید من هم اگر یک تای بوکسر یا کُشتی کج کار بودن به اینها می‎خندیم. اگر آنها در یک مبارزه قرار گیرند کمترین شانس رو هم نخواهند داشت. 
امّا آیا این تقصیر وینگ چون است که این افراد احمق‎اند؟
نه اینها فقط افراد تنبل از خود راضی‎ای هستند که سطح هنر را تا سطح فهم خودشان پایین می‏آورند به جای عرق ریختن و تمرین سخت تا خودشان را به سطح واقعی هنر برسانند. این موضوع باعث ایجاد یک مشکل می‎شود چراکه مردم این افراد به اصطلاح "خبره" را می‎بینند که اسم خود را به این هنر پیوند زده و برطبق آن استنتاجات خود در مورد کاربردی بودن وینگ چون را بیان می‎کنند. اما در واقع همانطور که ما گفتیم، وینگ چون کامل هست، چون آن یک سیستم کامل بوده و بر مبنای قوانین علمی بنیان گذاشته شده است.
بله این درست است که وینگ چون طراحی شده تا اغلب افرادی که نیروی کافی در دستان خود دارند، پس از آنکه حرکات دست را به طور حرفه‎ای آموختند و با حرکات پای صحیح ترکیب کردند، می‎توانند یک وضعیت تدافعی مناسب را حفظ کنند. این در واقع تمام مفهومی است که عقبه وینگ چون را تشکیل میدهد؛ این است که باعث تک بودنش می‎شود، اما اگر شما عضلات خود را تمرین دهید، اگر حملات متحرک و انفجاری باشد، اگر شما تمرینات ثبات سازی را انجام دهید و اگر شما انعطاف پذیر باشید... آنگاه اینها می‎توانند یک نقطه مثبت باشند.


foot issues
شنبه 18 شهریور 1396 11:21 ق.ظ
I do not even know how I stopped up here, however I thought this put up used to be good.

I do not recognize who you are however definitely you're
going to a famous blogger in the event you aren't already.
Cheers!
Why is my Achilles tendon burning?
دوشنبه 16 مرداد 1396 12:06 ب.ظ
Howdy! Quick question that's completely off topic. Do you know how to
make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my apple iphone.
I'm trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue.
If you have any recommendations, please share. With thanks!
What is the tendon at the back of your ankle?
شنبه 14 مرداد 1396 11:31 ب.ظ
Incredible! This blog looks just like my old one!
It's on a totally different topic but it has pretty much the same page layout
and design. Wonderful choice of colors!
courageousvisit64.snack.ws
یکشنبه 8 مرداد 1396 07:38 ب.ظ
I read this piece of writing completely about the difference of latest and previous technologies, it's awesome article.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 09:58 ق.ظ
Good article. I am facing many of these issues as well..
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 08:45 ق.ظ
I was recommended this web site by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as
no one else know such detailed about my problem.
You're amazing! Thanks!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 04:51 ب.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get
my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains.
If you know of any please share. Kudos!
manicure
یکشنبه 13 فروردین 1396 12:24 ب.ظ
I always used to study piece of writing in news papers but now as I
am a user of internet thus from now I am using net for posts, thanks to web.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر